Röntgen Tetkikleri

Panoramik röntgen ile çene ve dişlerde oluşan çürük, kist tümör tespit edilir. Periapikal kök ucu çevresindeki bölgeyi ifade eder. Periapikal diş röntgeni sayesinde dişin kökü detaylı olarak incelenebilir. Radyografik muayeneler arasında olup gelişmiş cihazlar sayesinde hastalığın teşhisi hızlı bir şekilde yapılır. Teşhisin kolay bir şekilde konulması ise tedavinin gecikmeden yapılmasını sağlar.  Ağız ve diş sağlığı da diğer hastalıklar gibi erken teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde korunabilir.

Periapikal Film Nedir?

Periapikal filmin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Periapikal film diğer bir adıyla periapikal röntgen; diş ile alakalı bir röntgen çeşididir. Diş ile ilgili birçok röntgen çeşidi bulunmaktadır. Bu röntgenler dişi ile ilgili sorunun ne olduğunu net olarak ortaya çıkarmaz.

Periapikal film ise diğer röntgen tekniklerinin ortaya çıkaramadığı özellikle şüpheli görünen dişlerdeki sorunu net olarak ortaya çıkartır. Dişin ve çevresinde bulunan dokuların detaylı bir şekilde incelenmesini ve oluşan sorunun görülmesini sağlayan bir diş röntgenidir.

Bu sayede diş hekimi hastanın dişinde ve çevre dokusunda oluşmuş olan problemi net olarak görerek ona göre tedavi yöntemi uygular. Periapikal terimi kelime anlamı olarak ise kök ucunun etrafındaki bölge demektir.

Dijital Panoramik Röntgen Neden Çekilir?

Dişlerde meydana gelen komplikasyonların tespiti açısından radyografi yöntemi oldukça önemlidir. Panoramik röntgen ile dişlerin hepsi ve çenedeki tüm sorunlar bir tek röntgen filmi ile görülebilir. Çene kemiğinde bulunan kistler veya tümörlerin teşhisinde ,kemik kayıplarının derecesinin tespitinde ve bazı gözle görülemeyen çürük-kırık gibi durumların teşhisinde röntgenler büyük önem taşır.