Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisi hareketli ve sabit protezleri, implantoloji veçene yüz protezlerini kapsamında barındıran,geniş bir diş tedavisi alanıdır. Eksik, bozulmuş ve işlevselliğini kaybetmiş dişlerin sağlığını, estetiğini ve rahatlığını tekrardan kazanmanız adına protetik diş tedavisi çalışmaları kapsamlı ve etkili bir tedavi alanıdır.

 

 

 

 

 

 

Hareketli protezler

Hareketli protezler çıkartılıp takılabilen ve işlevsel olarak eksik dişlerin yerini tutan yapılardır. Doğal dişlerin tamamının kaybedildiği durumlarda kullanılan hareketli protezler total protez olarak adlandırılır. Total protezler, halk arasında takma diş olarak da bilinen yapılardır.

Ana dişlerden bazılarının olduğu, bazılarının ise olmadığı durumlarda parsiyel protez uygulaması yapılmaktadır. Klasik akrilik protez ya da iskelet protez olarak iki farklı tipde uygulanan bu tedavideki protezler, ana dişlere bağlanır ve kroşe olarak adlandırılan teller ile tutulması sağlanır. Tel tutucuları dışarıdan bakıldığında görülebilmektedir. Bu tedavinin estetik bulunmadığı durumlarda, hassas bağlantılı estetik protez tedavisi de uygulanabilmektedir.

Bu tedavi türlerinin dışında, protetik tedavi kapsamında ağızdaki doğal diş ve diş kökleri üzerine uygulanan diş üstü protez uygulamaları da vardır. Bu tedavi doğal dişler veya kökler, uygulanan proteze stabilite sağlar ve tutuculuğunu artırır.

 

 

 

Proteze alışma süreci nasıldır?

Proteze alışma sürecinde, özellikle gıda tüketimi konusundaki bazı alışkanlıklarınızda protezi dikkate alarak hareket etmeli ve bu süreçte sabırlı olmalısınız. Proteze alışmak ve onu kabul etmek, zaman isteyen bir konudur. Protez çok iyi yapılmış olsa da, proteze alışmak kişiden kişiye göre değişen bir konudur. İlk günlerde, gıda tüketiminde sadece hafif seçenekler tercih edilmesi gerekmektedir. Takma diş, yani total protezlerde normal bir şekilde rahat yemek yemek için gereken süre 4-6 hafta arasıdır. Bu süreçte kararlı olmak ve yemek yerken kesinlikle dikkatli olmak gerekmektedir. Ufak lokmalar ile yemek yemek, dudakları açmadan yemek ve yavaş çiğnemek önemlidir. Protezde tam oturmamış ve zaman zaman vuran yerler varsa, düzeltilebilir ve protez daha iyi bir hale getirilebilir. Daha önce protez kullanmış kişiler, alışma konusunda yeni protez takan kişiler kadar zorluk çekebilmekteler. Protezi çıkartıp eski protezi takmak yerine, alışmak için ilk birkaç hafta sabırlı olmak önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Protez ile yemek yeme ve çiğneme alışkanlıkları

Protez kullanımında, yemek yeme konusunda ilk etapta zorluklar çekebilirsiniz. Özellikle tam protezlerde, ilk haftalarda normal yemek yemek zordur. Etkili bir çiğneme için ve normal şekilde yemek yiyebilmek için, 4-6 hafta geçmesi ve protezin oturması, dokuların alışması gerekmektedir.İlk haftalarda et, çiğ sebze ve fındık gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Yediğiniz her şeyi küçük parçalara ayırmanız ve hafif bir şekilde tüketmeniz önemlidir.Ön dişleri kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Ön dişler ilk haftada, kuvvetli bir şekilde kullanılmamalıdır. Ön dişlerdeki baskı, protezi hareket ettirebilir.

Su içme esnasında, protezler ilk günlerde yerinden oynayabilir. Ancak proteze alıştıkça, bu his zamanla yerinden kaybolacaktır ve bu hissi yaşamadan su içebileceksiniz.Kemikli besinlerin kemiklerini, tüketmeden önce mutlaka ayıklamanız gerekmektedir. Özellikle tavuk ve balık gibi gıdalarda bu konuya dikkat etmeniz önemlidir.

 

 

 

 

 

Ne Zaman Protez Diş Kullanmaya Başlamalıyım?

Protez dişler ağızdaki diş eksikliği sayısının fazla olduğu durumlarda ve diş eksikliğini gidermek için  herhangi bir tedavi yönteminin uygulanması ve engelleyecek bir durum söz konusu olduğunda tercih edilebilir. Örneğin belirli bir yaşın ardından hastalarımızın kemik yapısında bir incelme meydana gelebiliyor. Bu durum implant tedavisi gibi farklı tedavi yöntemlerinin uygulanmasını engelliyor ve dolayısıyla protez diş kullanımı hastalar için en konforlu seçenek haline geliyor.  Ne zaman kullanmaya başlayacağınız konusunda elbette net bir süreden söz etmek mümkün olmaz. Bununla birlikte mutlaka belirli bir yaşa geldiğinizde protez diş kullanmanız gerektiği gibi bir düşünceye kapılmanız da doğru değildir. Protez dişler ihtiyaç doğduğunda kullanılıyor.

 

 

 

 

 

Sabit Protezler Nedir?

Sabit protezler, günümüzde diş tedavisinde en yaygın olarak tercih edilen protez çeşididir.

Diş veya birkaç dişe birden yapıştırma tekniği kullanılarak uygulanan, hasta tarafından çıkarılamayıp sadece hekim tarafından çıkarılabilen protez türüdür. Bakımı ise diğer protez türlerine göre çok daha kolaydır. Düzenli olarak standart ağız ve diş temizliği yönteminizi uyguladığınız taktirde sabit protezleri temiz tutmuş olursunuz.

Genelde bir kaza ya da güçsüz diş ve diş eti sonucunda dişlerini kaybeden hastalar tarafından tercih edilen bu protez çeşidi ile dişlerin estetik görüntüsü hızlı bir süreç ile geri kazanılabilir. Sabit diş protezleri, diğer diş protezlerinin aksine daha kolay alışabileceğiniz bir yapıya sahiptir.