Sabit Ortodonti Tedavisi Nedir?

Sabit ortodonti tedavisi, sıklıkla tercih edilen diş tedavilerinden bir tanesidir.Bu tedavinin özelliği, sabit olarak takılacak olan diş tellerini içeriyor olmasıdır Bu tedaviye göre, kişi telleri istediği zaman takamaz. Belirlenen bir zamanda takılması sağlanır ve tedavi süresince ağızda kalması (tel değiştirilme durumlarında çıkarılıp farklı tel takılması dışında) sağlanır. Bu sayede sabit ortodonti tedavisi gerçekleşir. Bu tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerine kıyasla oldukça fazla avantajı vardır. Tedavi sonrası en yüksek verimin alınması sağlanır. Çene yapısının düzelmesi ve damak sorunlarının giderilmesi için de kullanılır. Bu sonuçlardan dolayı en yaygın tercih edilen ortodonti tedavisi, sabit ortodonti tedavisidir, demek yerinde olacaktır.

Sabit Ortodonti Tedavi Süresi

Sabit ortodonti tedavi süresi, sorunlara bağlı olarak değişim gösterir. Dişlerde bulunan büyük çaplı kayma durumlarında, bu duruma bağlı olarak tedavi süresi de uzar. Sorunun küçük olması ise bu süreyi kısaltır. Bunun yanı sıra; tedavi içeriğinde farklı sorunların çözülmesinin hedeflenmesi, diş ve damak tedavisi süreyi uzatır. İlk olarak damağın oturması beklenip daha sonra dişlerin düzeltilmesi gerektiği için doğal olarak süreç de uzar. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak ortalama zaman aralıkları da verilebilir. En küçük sorunlara sahip ortodonti tedavi süresi 8 ay ile başlar. Ortada bulunan sorunun büyüklüğüne göre de 4 yıla kadar sürecek tedaviler söz konusu olabilir.

TELSİZ ORTODONTİK TEDAVİ

Telsiz diş düzeltme, diş telleri yerine alternatif çözümler kullanılarak yapılacak olan diş düzeltme durumudur. Bu tedavi yöntemleri çeşitlilik göstermekle birlikte, diş tellerine oranla daha uzun sürede sonuç verecektir.

Bu yöntemlerden ilki dişlere plak takılmasıdır. Dişlerin kalıbı alınır. Diş üzerinde yapılmak istenen değişimler küçük değişim oranlarıyla plak üzerine uygulanır ve kişilerin bunları kullanması sağlanır. Dişlerde değişimler yaşandıkça plaklar da değişir.

Bu şekilde çözüme ulaşılır. Bu yöntemin yanı sıra, dişlerin çekilmesi sağlanarak diş yapılması yöntemi de vardır. Burada, diş köklerine sabitlenen dişler ile estetik bir görünüm oluşur. Ancak bu yöntem seçildiği zaman doğal dişler kaybedilmiş olur.

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Ediyor?

Dişlerin hareket etmesinin farklı sebepleri vardır. Bu durum yalnızca diş telleri ile sağlanmaz.Dil dahi dişlerin hareket etmesine neden olabilir.Dil yardımıyla dişlere uygulanacak küçük kuvvetler, zamanla dişlerin hareket etmesine ve şeklinin bozulmasına neden olur.

Bunun yanı sıra şeffaf diş plakları da dişlerin hareket etmesini sağlar.

Bu plaklar güncel diş şekli baz alınarak, olması gereken şekle yönelik küçük değişimlerle takılır. Bu durum da zamanla diş hareketine neden olur. Bu gibi yöntemlerin yanı sıra, 20 yaş dişinin çıkması veya çekilen dişlerin bulunması da diş hareketine neden olabilir. Çenede bulunan boşluklara doğru kayma meydana gelir ve diş hareketi oluşur.