Kanal tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, diş merkezindeki pulpa, yani diş özünün çıkartılıp, temizleme ve şekillendirme sonrasında yeniden doldurulması işlemlerini kapsayan bir tedavidir.

Kanal tedavisi ile, kaybedilmek üzere olan dişler kurtarılabilmektedir.

 

Kanal tedavisi neden yapılır?

Kanal tedavisi, birçok farklı diş sağlığı sorununu çözmek için uygulanabilen, başarı şansı yüksek ve dişlerin ömür boyu kullanılabileceği bir tedavidir. Aşağıdaki durumların söz konusu olduğu vakalarda, kanal tedavisi tercih edilebilir.

 • Darbe sonucunda dişlerde kök ya da kuron kırıklarının oluşması
 • Dolgu ve kuron sonucunda, hastanın şikayetlerinin sürmesi
 • Çiğneme alışkanlıkları ve diş gıcırdatma gibi hareketlerden ötürü, diş pulpalarının zarar görmesi
 • Derinleşmiş çürükler, daha önce yapılmış dolgu ve protezlerin altında süren çürükler
 • İlerlemiş diş eti problemleri ya da diş etinde yapılmış operasyonlarda pulpa dokusunun zarar görmesi
 • 20 yaş dişlerinin çekimi ya da çene kemiğinde kist yapılarının çıkartılması

 

 

Kanal tedavisi düşünen hastaların, tedavi süreci ve sonrası ile ilgili merak ettiği konulardan bir tanesi, “kanal tedavisi sonrasında dişler ne kadar süre kullanılabilir” sorusu. Tedavi edilen, onarılan dişler, eğer ağır ve diş bakımları düzenli ve etkili bir şekilde yapılırsa, hayat boyunca problemsiz şekilde kullanılabilir. Kanal tedavisi yaptıranlar için gelecekte çürüme riski ve bağlantılı olarak, farklı problemler yaratma riski söz konusudur. Bu yüzden ağız bakımına özen gösterilmelidir.

Pulpa adlı yapı dişi canlı tuttuğundan ötürü, kanal tedavisi ile pulpa alınacağından ötürü dişleriniz, eskisine göre daha hassas olacaktır. Tedaviden sonra dişe dolgu yaptırma ya da kuron uygulaması düşünürseniz, bu konu önem arz etmektedir.  

Kanal tedavisi sonrasında, operasyon başarısını net bir şekilde görmek için, operasyon öncesi ve sonrasındaki diş röntgenlerini karşılaştırmaktır. Kemik kaybının sürüp sürmediği bu şekilde görülebilir.

 

Kanal tedavisinden sonraki süreç

Kanal tedavisi sona erdikten sonra, doğal dokulardaki enflamasyon sürecinin tamamlanması esnasında, dişlerinizde ufak ağrılar hissedebilirsiniz. Dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikayetleriniz söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü, o bölgeye yüklenmemeniz gerekir. Şikayetler bir ölçüde ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla üstesinden gelinebilecek türdendir. Ancak ağrılarınız geçmezse ve artmaya devam ederse, mutlaka hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Neden Ağrır?

Dişlerin altındaki pulpa yapısı alınacağından ötürü, dişlerinizin kanal tedavisinin ardından çok daha hassas olduğunu bilmelisiniz. Kanal tedavisinden sonra ağrının sebebi budur. Esnekliği azalan dişleriniz artık daha hassastır ve kırılma riski eskiye göre yükselecektir.

 

 

 

Kanal Tedavisinden Sonra Dişin Kullanım Ömrü Nedir?

Bu sorunun yanıtı pek çok farklı unsura göre değişkenlik gösterebilir. Öncelikle kanal tedavisinin hangi amaçla yapıldığı, kanal tedavisinin ardından üst restorasyonun doğru malzemeler kullanılarak yapılmış olması, kişinin ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermesi ve düzenli olarak dişlerini fırçalaması gibi pek çok farklı unsur kanal tedavisinden sonra dişin ne kadar kullanılacağında belirleyici oluyor. Mutlaka kanal tedavisinin ardından belirli bir kullanım süresinin sonrasında dişin çekilmesi gerektiği bilgisi gerçeği yansıtmaz. Kanal tedavisinin ardından dişin ömür boyu kullanılması da mümkün olabilir.  Ancak elbette bunun için ağız ve diş sağlığının kesinlikle kişi tarafından ihmal edilmemesi ve düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Kanal Tedavisi Sonrası Yaşanacak Sorunlar

Kanal tedavisi sonrası bazı noktalara dikkat edilmediğinde yaşanacak birçok sorun meydana gelir.

Bu sorunlar ise şunlardır:

 • Ağrı ve şişlik
 • Ağrı ve şişliğin geçmemesi
 • Ateş ve halsizlik
 • Dolguda yükseklik
 • Geçici dolgunun aşınması
 • Dişlerin esnekliklerini yitirip kırılgan hale gelmesi

Tedavinin başarısız olması gibi birçok sorun meydana gelir. Bu sebeple tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara özen göstermeliyiz.

Kanal Tedavisi Başarı Oranları ve Komplikasyonları

Kanal tedavisi, ortaya çıkan herhangi bir sebepten dolayı enfekte olan dişin onarılması için uygulanan tedavi yöntemidir. Kanal tedavisinde sağlanan başarı oranı çok yüksektir. Kanal tedavisinde tüm işlemler uygulandığı takdirde %95’ten fazla bir başarı oranı elde edilir. Kanal tedavisi uygulanan diş uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda beklenmeyen komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonların oluşum nedenleri de birçok sebebe bağlıdır.