Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, yani pedodonti uygulamaları çocukların duygusal ve fiziksel gelişimlerini baz alarak, uygun psikolojik yaklaşımlar ile çocukların ve bebeklerin tüm diş ve ağız muayenelerinin, özel uygulamalar ile gerçekleştirildiği tedavileri kapsamaktadır.

Yetişkinlik dönemindeki diş sağlığına karşı bir önlem almak adına, çocukluk döneminde diş sağlığına dikkat etmek önem taşıyan bir konudur. Yapılan araştırmalar, 12 yaşa gelene kadarki süreçteki çürük görülme vakalarının %90 düzeyine yaklaştığını ortaya koymuştur. 7-11 yaş arası çocuklarda ise çürük görülme sıklığı %92-95 aralığına kadar çıkmıştır.

 

Sabit ve Hareketli Yer Tutucular Nedir?

Çocuğun kişisel ve yaş özelliklerine uygun olarak tercih edilen sabit ve hareketli olmak üzere iki tür yer tutucu vardır. Hareketli olan yer tutucular takılan ve çıkarılabilen apareylerdir. Bu tutucular, yaş olarak büyük çocuklarda kullanılır.

Hareketli yer tutucular, akrilik bir maddeden ve ağza uyumlu bir şekilde yapılan aygıtlardır. Tek dişten büyük olan boşlukların olduğu, çenenin iki tarafında da diş eksikliğinin olması durumunda kullanılır.

Sabit yer tutucular ise alınan ölçülere uygun olarak tasarlanır ve sonuç olarak dişe yapıştırılır. Sabittir, fakat doktor kontrolünde çıkarılabilir. Doktor kontrollerinde ise daimi olan dişin sürmeye başlamasıyla çıkarılır. Tek taraflı oluşan diş eksikliğinde ve bununla birlikte çocuğun küçük yaşta olduğu durumlarda kullanılır. Ayrıca ektodermal displazi gibi sendromlarda dişlerin oluşmaması durumunda veya travma gibi büyük kayıplarda ise geçici diş protezleri tercih edilir.

Yer tutucular, çene gelişimini olumsuz bir yönde etkilemez. Fakat yer tutucular, büyüme çağında olan çocukta ileri dönemlerde ağızla uyumunu kaybedebilir. Bunun için de ölçü alınarak tekrardan yapılması gerekir.

 

 

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?

Çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ağız içerisindeki bakteriler zamanla plak adı verilen bir yapıya dönüşür. Bu plaklar temizlenmediğinde tüm dişi kaplayabilir. Sonraki süreçte çocuklar yemek yedikçe plakta bulunan bakteriler asit oluşturmaya başlar. Bu asitte dişlerdeki mine adı verilen tabakayı aşındırır ve diş çürükleri oluşmaya başlar. Çocuklarda da ağız ve diş temizliği çürük oluşumunu engelleme konusunda büyük önem taşıyor. Yemeklerden sonra dişlerin mutlaka düzenli olarak fırçalanması gerekiyor. Çocuklarda diş çürükleri kendini ağızda kötü koku oluşması, ağrı ya da sızı hatta sadece dişlerde hassasiyet şeklinde belli edebilir. Her durumda mutlaka diş hekimine danışmanız gerekir. Diş yüzeyinde tebeşirimsi bir görünüm şeklinde diş çürükleri kendini belli edebiliyor. Böyle bir tabaka oluşumu gördüğünüzde yine diş hekiminize başvurmanız lazım.

 

 

 

Çocuklarda Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüklerini önlemenin ağız ve diş temizliği ile çok yakından ilgisinin olduğunun unutulmaması gerekir. Ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi durumunda çocuklarda diş çürükleri meydana gelmez. Aynı zamanda diş çürüklerini önlemenin beslenme ile de yakından ilgisi bulunuyor. Şekerli, nişastalı, asitli yiyecek ve içecekler çocuklar tarafından sıklıkla tüketiliyor. Ancak bu yiyecek ve içecekler de çocukların dişlerinde diş plakları oluşmasına neden oluyor. Çocukların bu tür yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketerek beslenmesi diş çürüklerini önlemek adına büyük önem taşıyor.

 

 

 

 

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalı?

Ailelerin tereddütte kaldığı konulardan biri de çocuklara ne zaman dişlerini fırçalamaya başlaması gerektiğidir. Çocukların dişleri çıkmaya başladığında beslenme saatlerinin ardından nemli bir bez ya da parmak fırçalar kullanılarak dişlerin temizlenmesi gerekiyor. Özellikle gece saatlerinde süt ya da mama verdikten sonra mutlaka çocukların dişlerini bu yöntemlerle temizlemelisiniz. Böylelikle mama ya da süt artıklarının dişlerden uzaklaşmasını sağlamış olacaksınız. Çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması için dilediğiniz zaman diş fırçası kullanmasına izin verebilirsiniz. Ancak mutlaka ailelerin çocukların ardından dişleri yeniden fırçalaması gerekiyor. Çünkü küçük yaşlardaki çocuklar dişlerini tam olarak temizleyemeyebilir. Çocukların fırçalamasının ardından ailelerin yeniden çocukların dişlerini temizlemesinde fayda var.

 

 

 

Çocuklar İçin Ne Zaman Diş Macunu Kullanılabilir?

Öncelikle çocuklarınızın diş fırçalama alışkanlığı kazanması için diş fırçasını hafifçe ıslatarak vermenizde fayda var. Çok erken dönemlerde diş macunu kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun en önemli nedeni çocuklarda 3 yaşına kadar tükürme fonksiyonlarının tam olarak gelişmemiş olmasıdır. 3 yaşından önce çocuklara üzerine diş macunu konulmuş bir diş fırçası verdiğinizde bu macunun büyük bir bölümünü yutacaktır ve  bu durum asla istenmez. 3 yaşına gelmelerinin ardından çocukların tükürme fonksiyonunun kontrol edilmesi gerekiyor. Şayet tükürme fonksiyonu gelişmişse bir nohut tanesi kadar olmak kaydıyla az miktarda diş macunu kullanılabilir. Çocuklar 6 yaşına geldiğinde iki ya da üç nohut tanesi kadar diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz

 

 

 

 

Çocuklarda Çarpık Dişler Sonradan Düzelir Mi?

Aileleri en çok endişelendiren durumlardan biri de  çocukların dişlerinin çarpık bir şekilde çıkmasıdır.  Dolayısıyla çarpık dişlerin sonradan düzelip düzelmeyeceği merak ediliyor. Dişlerde kimi zaman çarpıklık kendiliğinden düzelebilirken kimi zaman da diş hekimi tarafından müdahale edilmesi gerekebiliyor.  Bu soruya net bir yanıt almak için öncelikle bir diş hekimine görünmenizde fayda olacaktır. Yapılacak muayene sonrasında tarafınıza net bir bilgi iletilebilir.