Diş Taşı Temizliği

Diş eti sorunlarına sebebiyet veren unsurların başında  diş yüzeylerinde biriken plaklar geliyor. Dişlerde plak oluşumunu engellemek için günde en az 2 defa ve doğru yöntemlerle fırçalanması gerekir. Ancak çoğu zaman diş fırçalamak diş plaklarının oluşumunu engellemeyebiliyor. Bunun nedeni fırça ile dişlerin tüm yüzeylerine tamamen ulaşamamaktır. Özellikle ulaşılması zor olan yerlerde biriken diş plakları zamanla diş taşlarına dönüşüyor.

Diş taşları ise plaklardan farklı olarak  dişlerin fırçalanması ile uzaklaştırılabilen bir oluşum değildir. Mutlaka profesyonel olarak diş taşı temizliğinin yapılması gerekiyor. Çünkü diş taşları temizlenmezse daha fazla plak oluşumuna sebebiyet veriyor ve dolayısıyla hem dişlerde hem de diş etlerinde çeşitli sağlık sorunları baş göstermeye başlıyor. Diş taşı temizliğinin kesinlikle diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmek lazım

 

 

 

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğinin öncelikle diş taşlarının kazınması ile başladığını belirtelim. Kimi zaman ultrasonlu cihazlar da diş taşı temizliğinde kullanılabiliyor. Sonrasında ise dişlere daha pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor ve dişler aynı zamanda parlatılıyor. Bu esnada diş yüzeyinde ya da diş aralarında kalan plaklar da temizleniyor. Böylelikle diş taşı temizliği işlemi tamamlanmış oluyor. Diş taşı temizliğinin herhangi bir acı ya da ağrıya sebebiyet vermediğini belirtmemiz gerekiyor. Bu konuda hastaların endişe içerisine girmesine hiç gerek yok. Diş taşı temizliği işlemini son derece konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor.

 

 

 

Diş Taşlarının Yol Açtığı Sorunlar

Diş taşları beraberinde birçok sorunu da beraberinde getirir.

Diş taşlarının oluşmasıyla gerçekleşen bazı sorunlar ise şunlardır:

  • Diş çürüklerinin artmasına sebep olurlar.
  • Diş eti taşlarının diş çekilmelerine sebep olmasıyla birlikte dişlerde boşluklar meydana gelir ve bu kısımlarda diş taşıyla kaplanır.
  • Diş taşları diş eti iltihaplarına da yol açar.
  • Dişlerdeki kemiklerde kayıplar meydana gelir.

 

 

Diş Taşları Diş Eti Çekilmesine Neden Olur

Diş eti çekilmesi noktasında en önemli etkenlerin başında diş taşları gelir. Diş taşları, diş köklerini yer edinen ve sürekli olarak yayılan niteliktedirler. Bu nedenle yerleşmek için yer arayan diş taşları, diş etinin olduğu bölgelere doğru ilerleme gösterirler.

Bu durumda diş etlerinde çekilmelere neden olur. Diş etlerinde oluşan her türlü problem noktasında ilk belirtilerden biri de kanamadır. Özellikle dişlerin fırçalanması aşamasında ortaya çıkan bu kanamalar diş etleri sorunlarını göstermesi açısından önemli bir etkendir.

Diş eti çekilmeleri hem akut bir şekilde hem de kronik bir şekilde gerçekleşebilir. Çekilmenin nasıl olduğu da ancak bir muayene ile tespit edilebilir.